Rady Powiatu Sztumskiego
z dnia 24 stycznia 2004 roku
w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu
Na podstawie art. 12 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz. U. Nr. 142, poz. 1592 z 2001r. z późn. zm./, art. 53 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej /Dz. U. Nr 91, poz. 408 z 1991 r. z późn. zm./
Rada Powiatu Sztumskiego uchwala, co następuje:
- Uchwała dotyczy najmu lokali mieszkalnych, zwanych dalej "lokalami"
a. pozostających w trwałym zarządzie powiatowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej i powiatowych osób prawnych,
b. oddanych w administrowanie
zwanych dalej" jednostkami",
- Pierwszeństwo najmu lokalu przysługuje jego dotychczasowemu najemcy lub osobom uprawnionym w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu Cywilnego.
- W przypadku wolnego lokalu, który znajduje się w budynku będącego w zarządzie jednostki dysponującej tym lokalem pierwszeństwo najmu lokalu przysługuje osobom zatrudnionym w tej jednostce na podstawie umowy o pracę na czas nieoznaczony wg. kolejności ustalonej przez kierownika jednostki.
- Oddanie lokalu w najem wymaga uprzedniej zgody Zarządu Powiatu.
- Po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu umowy zawiera Kierownik jednostki.
- Umowę najmu lokalu zawiera się na czas nieoznaczony, z zastrzeżeniem ust.2.
- Umowę najmu lokalu zawiera się na czas oznaczony, jeżeli najem związany jest ze stosunkiem pracy albo zawarcia umowy najmu na czas oznaczony żąda najemca. 3.
- Integralną częścią umowy jest protokół zdawczo - odbiorczy.
Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności: pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek, oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania; nie uważa się jednak za powierzchnię użytkową lokalu powierzchni: balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych na przechowywanie opału. Obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się w świetle wyprawionych ścian wg. zasad określonych w Polskiej Normie.
Najemca nie może podnajmować całości lub części lokalu ani oddawać w bezpłatne używanie osobom trzecim bez pisemnej zgody wynajmującego za zgodą Zarządu.
Poza drobnymi naprawami, wynikającymi z bieżącego użytkowania, najemca nie może wprowadzić ulepszeń ani dokonywać remontów czy innego naruszenia substancji przedmiotu najmu bez pisemnej zgody wynajmującego.
- Najemca jest zobowiązany do uiszczania:
a. czynszu stanowiącego iloczyn stawki bazowej w oparciu o uchwałę Rady Powiatu Sztumskiego w sprawie ustalenia stawek czynszu za lokale mieszkalne stanowiące własność Powiatu i osób prawnych Powiatu oraz powierzchni lokalu.
b. opłat za świadczenia związane z eksploatacją mieszkania w tym opłaty za energię elektryczną, gaz, ogrzewanie, wodę, domofon, anteny zbiorcze, windę, odbiór nieczystości stałych i płynnych. - Czynsz jest płatny wg. zasad określonych w umowie najmu i wpłacany na konto lub do kasy jednostki dysponującej lokalem.
- Osoba uprawniona do pobierania czynszu zobowiązana jest zawiadomić pisemnie najemcę o nowej wysokości czynszu, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.
- Osoby korzystające z lokalu bez tytułu prawnego są obowiązane do uiszczania odszkodowania odpowiadającego wysokości czynszu, jaki jednostka mogłaby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, wynajmujący może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego.
Umowy dotyczące wynajmu lokali zawarte przed dniem uchwalenia niniejszych zasad pozostają w mocy do końca okresu, na który umowa została zawarta.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu i kierownikom jednostek.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
Przewodniczący
Rady Powiatu w Sztumie
Zygmunt Steinborn